sobota, 20 października 2007

Szybki start

1. Zarejestruj XTag
Twój XTag (podobnie jak Gamertag usługi Xbox Live) to nazwa użytkownika, dzięki której będziesz rozpoznawany w czasie korzystania z usług XLinka. Aby się zarejestrować odwiedź tą stronę.

2. Zainstaluj Kai
Po tym jak pobierzesz Kaia z tej strony, uruchom instalator. Instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga wskazówek. Warto tylko wiedzieć, że nie musisz w przyszłości pobierać uaktualnień Kaia ponieważ program przy każdym uruchomieniu sprawdza czy nie pojawiły się jakieś poprawki i, w razie potrzeby, sam je ściąga a potem instaluje.

3. Konfiguruj swoją sieć i firewalla
Jeśli zajdzie taka konieczność (czytelnicy będą o to prosić) wszystkie poniżej przedstawione warianty zostaną znacznie dokładniej omówione w oddzielnych wpisach.


Wariant A: router
Najbardziej profesjonalną, najszybszą i najmniej problematyczną metodą podłączenia do Internetu jest użycie routera. Router potrafi połączyć wszystkie komputery i konsole w domu w sieć lokalną udostępniając im wyjście do Internetu oraz, w większości wypadków, gwarantując zabezpieczenie za pomocą wbudowanego firewalla sprzętowego. Jeśli wyposażysz się w router to potem wystarczy połączyć go z modemem kablowym / DSL a w następnej kolejności pociągnąć kable do komputera i konsoli.
Jeśli twój router blokuje ruch od i do innych użytkowników Kaia to znaczy, że nie przekierowałeś odpowiedniego portu do komputera (domyślnie jest to port 30000 UDP). Doskonałe instrukcje tłumaczące jak przekierować porty na setkach różnych modeli routerów można znaleźć na stronie Port Forward.

Wariant B: dwie karty sieciowe w komputerze
Jeśli szukasz najtańszej metody na podłączenie twojej konsoli do Internetu to najlepszym rozwiązaniem będzie kupno drugiej karty sieciowej do komputera. Potem już tylko wystarczy połączyć pierwszą kartę sieciową z modemem zwykłym kablem Cat 5 (popularny kabel „sieciowy” z końcówkami RJ-45, zwany czasem „skrętką” lub „patchem”). Natomiast drugą kartę sieciową łączymy z konsolą tzw. „skrosowanym” kablem Cat 5 (jest to „skrętka” z odwróconą kolejnością par żyłek w jednej z końcówek, taki kabel można dostać w każdym kompetentnym sklepie komputerowym).
Następną rzeczą, którą należy zrobić to uruchomienie w systemie Windows twojego komputera „Udostępniania połączenia internetowego”. Opcja ta znajduje się w zaawansowanych właściwościach połączenia sieciowego odpowiadającego za komunikację z Internetem.

Wariant C: model kablowy / DSL podłączony przez USB
Jeśli model kablowy, którego używasz obsługuje łącze USB (Aster i Chello często wyposażają swoich abonentów w takie urządzenia) to będziesz mógł tanio podłączyć konsolę do Internetu bez konieczności kupowania drugiej karty sieciowej.
W tym przypadku również należy uruchomić „Udostępnianie połączenia internetowego” aby umożliwić konsoli bezpośredni dostęp do Internetu.

Wariant D: hub / switch
Huby i switche są tańsze od routerów, ale mają również o wiele mniejsze możliwości. Zdecydowanie odradzamy kupno huba ze względu na często zdarzające się kolizje pakietów co może prowadzić do obniżenia wydajności łącza. Pozostaje więc kupno switcha. Podobnie jak router, switch ułatwia zbudowanie sieci lokalnej w domu i, w przeciwieństwie do routera, nie będzie trzeba przekierowywać portów.

Wariant E: komputer, na którym zainstalowany jest Xlink wykorzystuje połączenie WiFi
Wielu użytkowników inwestuje obecnie w technologie bezprzewodowe. Niestety, w przypadku połączeń tunelowanych, rozwiązania WiFi nie są najlepszym wyborem. W tym przypadku sprawa jest najbardziej skomplikowana. Jeśli ktoś posiada w domu taką konfigurację sieci i potrzebuje pomocy to niech naskrobie prośbę w komentarzach – postaramy się szybko zareagować i spłodzić wpis wyjaśniający jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Programowe firewalle (ZoneAlarm, Potowall, Outpost, Norton Internet Security itp.)
Jeśli masz zainstalowany programowy firewall istnieją spore szanse, że zablokuje on Xlink Kai. W takim wypadku, w pierwszej kolejności, należy skonfigurować firewalla tak żeby przepuszczał cały ruch generowany przez Xlinka. Bardzo często trzeba również odblokować na firewallu odpowiedni port (domyślnie – port 30000 UDP).

4. Zaloguj się
Uruchom Kaia na twoim komputerze. Wprowadź swój XTag oraz hasło w celu zalogowania na serwerze Xlink.

5. Przeprowadź diagnostykę Kaia
Klikając ikonę lupy a potem katalogu z wieloma elementami przejdź do trybu diagnostycznego Kaia. Następnie włącz konsolę i uruchom grę, która potrafi wykorzystać połączenie system link. W menu gry przejdź do opcji gry wieloosobowej, wybierz połączenie system link i nakaż Xboxowi szukać rozgrywek. W tym momencie Kai powinien wykryć twoją konsolę.
Teraz wciśnij ikonkę globu a potem znów lupy i sprawdź czy pozycja „Network Reachable” opisana jest jako „Yes”. Jeśli jest inaczej i Kai wyświetla „Not yet…” oznacza to, że firewall lub router nie pozwalają na pełną komunikację „od” i „do” Xlinka.

6. Wybierz arenę i graj!
Nawiguj do katalogu reprezentującego konsole, rodzaj gry i (jeśli to możliwe) tytuł gry, którą uruchomiłeś. Później wybierz arenę i rozpocznij zabawę!
Jeśli w oknie Kaia widzisz XTagi innych użytkowników, to znaczy, że dotarłeś tam gdzie trzeba – do areny gry. Obok XTaga gracza możesz zobaczyć opóźnienie jakie masz do konkretnej osoby. Jest to tzw. „ping” wyrażony w milisekundach i nie może być większy niż 40. Najlepsza sytuacja ma miejsce w momencie kiedy pingi kształtują się w okolicach 30 ms – jeśli są większe mogą nastąpić problemy w nawiązaniu połączenia i, być może, będzie trzeba szukać innej areny. Ważna informacja: konsola sprawdza pingi TYLKO podczas nawiązywania połączenia, jeśli uda ci się podłączyć do gry to później nie zostaniesz rozłączony nawet jeśli ping wzrośnie i znacznie przekroczy limit (30 – 40 ms).
W momencie kiedy jesteś w arenie masz do wyboru dwa wyjścia – kazać konsoli szukać rozgrywek licząc na to, że ktoś w twojej arenie stworzył (hostuje) grę lub samemu zostać gospodarzem gry i poczekać aż gracze dołączą do ciebie.
Dodatkowa informacja: podczas rozgrywek na system link (a więc również tych via Xlink) działa komunikacja głosowa przez headset Xboxa.

Wszelkie uwagi i pytania proszę kierować na link360@o2.pl albo wpisywać w komentarzach.

Etykiety:

Komentarze (5):

26 lipca 2009 00:24 , Blogger Unknown pisze...

Witam.
Posiadam komputer, na którym zainstalowany jest Xlink wykorzystuje połączenie WiFi.
Jest jakiś sposób żeby sobie poradzić z udostępnieniem połączenia WiFi dla sieci Ethernet?

 
23 października 2009 11:32 , Blogger Josiv pisze...

Tego muszisz szukać gdzie inndziej.

 
14 listopada 2009 20:40 , Blogger Kaliber pisze...

Może ktoś napisać poradnik tutaj lub podać linka jak skonfigurować xlinka lub router tak aby to działało na WiFi. Mam Wifi i nie mogę sobie poradzić.

 
5 lipca 2010 15:26 , Anonymous Anonimowy pisze...

Proszę o pomoc mam sieć bezprzewodowa i nie wiem jak podłączyć konsole aby działało.

 
21 lutego 2011 19:10 , Blogger Unknown pisze...

komputer na którym posiadam xlinka jest połączony przez wi-fi. zaś xbox360 jest podłączony kablem ethernet, ktory używałem do komputera, niesety nie mam dwóch kalbi dlatego xlink mam na laptopie z wifi, czy to jakiś problem skoro kabel z routera jest w x'ie a xlink na lapku z wi-fi?

 

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna